Protein Tozunu Ne Zaman Almalısınız?

Protein Tozunu Ne Zaman Almalısınız?

Protein tozu ne zaman kullanılır?

Protein tozu kullanımı en çok merak edilen soruların başında gelir. Tek bir doğru cevabı yoktur çünkü hangi ürünün seçileceği, nasıl kullanılacağı sizin antrenman düzeninize, takviyeyi ne zaman alacağınıza bağlıdır. Bu rehberimizde size protein tozu seçimi ve protein tozu kullanımı konularında, farklı ürün önerileri ile yardımcı olmaya çalışacağız. Gelin protein tozu nasıl kullanılır beraber inceleyelim.

 

Antrenmandan hemen sonra

Antrenmandan sonraki 30-60 dakikalık zaman dilimi, protein alımının en yararlı olduğu dönemdir. Bu dönemde hormon ve enzimlerini yıpranan kasları tamir etmeye, tükenen glikojen depolarını tazelemeye çalıştığı için alınan her besin çok daha verimli olarak kullanılır. Tavsiyemiz protein sentezinin hızla arttığı, fırsat penceresi olarak adlandırılan bu zaman diliminde vücudunuza kendini toparlamaya yardımcı olacak whey proteini (ya da whey proteini ve kazein beraber) takviyesi yapmanız.

 

Öğün arasında

Protein sentezi antrenmandan hemen sonra zirve yapsa da, araştırmalar yoğun antrenmanlardan sonra 36 saat boyunca devam ettiğiniz gösteriyor. Yani kaslarınıza antrenmandan sonraki saatlerde de protein ikmali yapmanız gerekiyor.

Öğün arasında protein tozu içmenin tek faydası protein sentezine destek olmak değil üstelik. Protein açısından zengin öğünlerin daha uzun süre tok tuttuğu, kan şekerinde daha az dalgalanmalara yol açarak ani açlık ve tatlı krizlerini önlediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.   

 

Yatmadan önce

Uyku vücudunuz için kısa süreli oruç gibidir. 8-9 saat boyunca hiçbir besin girmez ancak protein sentezi devam eder. Yoğun antrenmanlardan sonra protein ihtiyacınızı karşılamak için kazein gibi yavaş salınımlı bir protein kaynağı tüketebilirsiniz.

 

Sabah kalkar kalmaz

Yatağa yattığınız ve uyandığınız süre, gün boyunca yemek yemediğiniz en uzun süredir. Bu yüzden kaslarınız gelişimi için ihtiyaç duyduğu besinleri sizden acil olarak ister. Sabahları kahvaltı etmeye vaktiniz yoksa, poğaça ya da börek gibi sağlıksız alternatifler ile geçiştirmek yerine kendinize muz, yulaf ezmesi ve farklı meyveler ekleyerek bir protein içeceği hazırlayabilirsiniz.