YAĞ YİYİN, YAĞ YAKIN… 'Dağ Köpeği Diyeti'

YAĞ YİYİN, YAĞ YAKIN… 'Dağ Köpeği Diyeti'

‘Nasıl yağ yakılır?’ veya ‘Yediklerimden gelen yağ vücudumdaki yağı yakar mı?’  o zaman 'Yağ yakan besinler hangileri?' diye soranlara açık ve net bir cevap!

Yağ yiyip yağ yakın!

Başarılı bir diyet gözümüze takıldı ve sizinle detaylarını paylaşmak istiyoruz. Bu diyet John Meadows adında bir ABD’li beslenme uzmanına ait. Kendi uygulamasından doğan bu diyet size yardımcı olabilir. Diyeti uygulayanlar et yiyor, tam yağlı süt içiyor ve her gün yediklerine hindistan cevizi yağı veya doğrudan MCT yağı katıyor. Eğer yağların, özellikle de doymuş yağların sınırlandırılması gerektiği yönündeki ana görüşe inanıyorsanız o zaman Meadows’un obez ya da sağlıksız biri olması gerekirdi. Ama öyle değil. Meadows gayet zayıf ve kolesterol seviyesi de pek çok vejetaryenden daha düşük. Onun “The Mountain Dog Diyeti” felsefesi maksimum performans ve maksimum sağlık için beslenmenin arasındaki farklılığın ortadan kaldırılmasına öncü olabilir.

Vücudunuzu geliştirmek mi yoksa yok etmek mi istiyorsunuz?

Meadows, Columbus Ohio’da, yaşayan ve bir vücut geliştiricidir olarak başladı. Şimdi ise beslenme uzmanı olarak tüm deneyim ve bilgilerini paylaşmak istiyor.

İlk başta “yüksek protein, yüksek karbonhidrat ve düşük yağ,” yolundan gidiyordu Meadows. Diğer bir deyişle, sıradan bir vücut geliştirici mutfağı tavuk göğüs eti, yumurta beyazı ve esmer pirinç temellidir. Meadows fazla sebze yemiyor ve kahvaltıda da işlenmiş tahıl gevrekleri tüketiyordu.

O dönemdeki kan değerleri berbattı. Tavsiye edilen HDL kolesterolü (iyi kolesterol) aralığı 40-59’dur –Meadows’da bu değer beşe kadar düşmüştü! Trigliserid seviyesi (kandaki yağ oranı) çok yükselmişti, tansiyonu da öyle. 2005’de bir yarışmaya hazırlanırken midesi bulanmaya başladı ve çektiği acı dayanılır gibi değildi. Midesi kasılmaya başlamıştı ama üstesinden gelebileceğini düşündü. Eve geldiğinde tuvalete gitti ve rektumundan kan gelmeye başladı. “Eğer hemen hastaneye gitmesem kan kaybından ölebilirdim,” diyor. “Beni hemen ameliyata aldılar ve bütün kalın bağırsağım alındı.”

Nedeni nadir bir damar hastalığıydı ve Meadows neden bu hastalığa yakalandığını bilemese de birkaç tahmini var. “Boyum 1.78 ve 120 kiloyum,” diyor. “Çok yemem gerekiyordu ve yıllarca sindirim sistemimi yormam bunda önemi rol oynadı.” İyileşmek ve tekrar çalışmaya başlamak için sabırsızlanan Meadows bulabildiği tüm alternatif beslenme kitaplarını okumaya başlamış. “Sindirim sistemi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyordum,” diyor. “Birisinin yarışmaya hazırlanmak için forma girmesi ile hem forma girip hem de sağlıklı olması arasında büyük fark var. Hala antrenman yapmak ve yarışmak istiyorum ama bunu sağlıklı kalarak başarmak istiyorum.”

Kuralları Yıkmak

Pek çok sporcuyu hasta listesine bulunduran ve dünyaca ünlü tıp otoritesi Eric Serrano Meadows’un doktorluğunu yapıyordu. “Yıllarca bana beslenmemi değiştirmemi söylemişti,” diyor Meadows, “ama çoğu bir kulağımdan girip diğerinden çıktı.” Başına gelenler yüzünden burnu iyice sürtülen Meadows, Serrano’nun tavsiyesini tekrar değerlendirdi, bu tavsiyeye göre doymuş yağlar da sağlıklıydı ve hükümetin beslenme politikalarının sonucunda haksız yere kötülenmişti.

Bir yandan yeni bilgilerle silahlanan Meadows diğer yandan da vücudunu yeniden keşfetmeye başladı. “İlk yaptığım şey bilinçli bir şekilde sığır eti tüketmeye başlamak oldu ve bel çevrem kısa sürede inceldi.” Sığır etinde CLA –yağ yakan bir kimyasal– seviyesinin yüksek olması ve vücutta neden olduğu iltihaplanmanın bu şekilde temizlemesi olduğu biliniyor.

Meadows ayrıca daha fazla yağ tüketmeye başladı, özellikle de doymuş olanlarından. MCT yağı kullanmaya başladı. MCT yağ asitleri (Medium Chain Triglycerides) orta zincirli yağ asitleridir. Yağ asitleri sahip oldukları karbon sayısına göre kategorize edilir. MCT yağlar, isminden anlaşılacağı gibi orta uzunlukta yağ asitleridir. Bu sayede kolayca sindirilir ve direkt olarak enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmaya başlanırlar. Özellikle ketojenik diyet yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilirler. Hızlı enerji kaynağı oldukları için yağ olarak depolanma ihtimalleri de düşüktür. Bu sayede vücudun keton üreterek ketosis sürecine geçmesine destek olur. MCT yağları, tok hissetmenize yardımcı olarak kilo vermenizi destekler. Ayrıca bol miktarda sağlıklı omega-3 yağı almaya başladı.

Üçüncü değişiklik olarak Meadow normal yumurtayı bırakıp organik olanlarını tüketmeye başlamıştır. “Onları çırpmaya başladım,” diyor, “hem sabah hem de akşam altı bütün yumurta yerim.” Meadows yumurtanın içindeki sağlıklı yağların HDL (iyi) kolesterolünü artıracağını biliyor. Belki de en önemlisi Meadows’un işlenmiş tahıl gevreklerini bırakmış olmasıdır. Artık tükettiği karbonhidratların tümü antrenmanlar civarında yoğunlaşıyor ve sadece yulaf, esmer pirinç ve meyve gibi sağlıklı kaynakları tüketiyor. Doğal olarak sebzelerin de önceliği artmış durumda.

The Mountain Dog Diyeti

Daha iyi bir beslenme stratejisi geliştirdiğinden emin olan Meadows internette mesaj boardları yayınlamaya, makaleler yazmaya ve araştırmalara katılmaya başladı. Pek çok yardım ettiği sporcu ve sağlık düşkünlerine destek verdi. Aldığı geri bildirimlerden bazıları: “Bir yıl içerisinde kolesterolüm düştü.” “Genelde diyet devam ederken kedi yavrusu gibi güçsüz olurdum ama şimdiki diyetimle çok güçlü hissediyorum kendimi.” “harika kilo verdim, hep sevdiklerimi yiyerek ve kalori sayımı yapmadan.”

Meadows’un kendisi de Mr. Ohio müsabakasına katıldı ve hafif ağır sıklette birinci oldu. “İnsanlar bana ne yediğimi sorduğunda ben de onlara MCT yağı alıyorum, tereyağında yumurta ve et yiyorum diye cevap veriyorum,” diyor. “Şaşırıp kalıyorlar.” Daha da şaşırtıcı olanı Meadows’un sağlık sorunlarının tümüyle sona ermesi ve stresten kurtulması büyük bir başarıdır. “Mr. Ohio Yarışma’sından sonra tekrar kan tahlili yaptırdım ve HDL seviyem 60’tı. Hem yarışmalara katılan bir vücut geliştirici olup hem de sağlıklı kalmanın bir yolunu buldum. Genelde bu iki şey birbirinden tümüyle bağımsızdır.”

Günümüzde Meadows sertifikalı bir beslenme uzmanıdır ve sitesinde (mountaindogdiet.com: Bu isim kurt köpeği Bernese anısına başlattığı internet bloğundan gelmektedir) antrenman ve beslenme desteği vermektedir, 39 yaşındaki Meadows yüzde 9 yağ oranı ile 105 kilodur.

Peki, tüm bunları nasıl başarıyor? İşte temel noktalar:

Organik beslenin: Toksinler yağlar içinde depolanır. Eğer normal endüstriyel olarak yetiştirilen çiftlik sığırı eti tüketirseniz steroid, hormon ve yağ yakma yeteneğinizi ve sağlığınızı kötü etkileyecek pek çok kimyasalın vücudunuza girme ihtimali artar. “İlginçtir ama organik et yemeye başladığınızda ilk zamanlar kendinizi berbat hissediyorsunuz,” diyor Meadows. “Bunun nedeni vücudunuzdaki depolanmış yağ hücrelerinin içlerindeki toksinleri salıvermesidir. Ardından toparlanıyorsunuz. Herkese sabırlı olmasını söylüyorum.” İmkânınız varsa sadece organik yumurta ve et tüketin. İçtiğiniz sütler için de aynısı geçerli.

Daha fazla yağ tüketin: Hücre zarlarınızın yarısından fazlası doymuş yağdan oluşur, bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek için çok gereklidir. Ayrıca sizi daha güçlü kılar ve eklemlerinizi kuvvetlendirir. Korkmayın, MCT yağı ve diğer yağları kullanın.

Karbonhidratı azaltın: “Tüm dejeneratif hastalıkların –Alzheimer, kalp hastalığı, kireçlenme– nedeni yüksek tansiyondur,” diyor Meadows. Fazla karbonhidrat tükettiğinizde kan şekeriniz yükselir ve insülin hormonu onu düşürmek için devreye girmek zorunda kalır. Bunu yaparken de tükettiğiniz kalorileri alır ve yağ olarak depolar. Ayrıca tükettiğiniz doymuş yağların kolesterol ve trigliserid seviyesini artırmasına da neden olur –bu yüzden yıllar boyunca doymuş yağların zararlı olduğu düşünülmüştü. Kan şekeri seviyesi tekrar düştüğünde acıkırsınız ve içgüdünüz size kan şekerinizi artırmak için tekrar karbonhidrat tüketmenizi söyler. “Bu sonu gelmez bir döngüdür,” diyor Meadows. “Tükettiğiniz yağ miktarı ne kadar çoksa karbonhidrat ihtiyacınız o kadar az olur,” diye de ekliyor. “Eğer kilo alıyorsanız karbonhidratı yeterince düşürmediniz demektir.”

Meadows yulaf gibi karbonhidratların büyük kısmını antrenmanlar civarında tüketmenizi öneriyor. Bu, kan şekerinizi fazla artırmayacağı gibi biraz yağ ekleyerek de ani çıkışları engelleyebilirsiniz (iki yemek kaşığı badem yağı eklemeyi deneyin).

Prebiyotik ve probiyotikleri deneyin: Bu sağlıklı bakteriler sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Prebiyotikler – yani lifler - canlı organizmalar olan probiyotiklerin besinleridir ve onları besler.

Vitamin kullanın: Meadows karaciğer sağlığına faydası ve kan şekerini düşürme yeteneği nedeniyle Omega 3 almanızı tavsiye ediyor. Sindirim enzimleri her daim sizi rahatlatacaktır, gaz ve şişkinliğinizi azaltırlar.

Özlem IŞIK
Kazancınız 125,40 TL
Bigjoy Sports Thermonator Karnitin

Bigjoy Sports Thermonator Karnitin Portakal 1000ml

660,00 TL 534,60 TL

DETAYLI İNCELE