KOMBİNASYONLAR
KAMPANYALAR
Squat Yaparken Ne Kadar Alçalmalıyız?

Squat Yaparken Ne Kadar Alçalmalıyız?

Sosyal medya üzerinden aldığımız soruları yanıtlamaya devam ediyoruz.

 

Soru: Squat yaparken ne kadar alçalmam gerektiğine bir türlü emin olamıyorum. İnternette meşhur “deep squat” yazıları okuyorum ama spor salonundaki eğitmenim eğer yere çok yaklaşırsam dizlerimi sakatlayacağımı söylüyor. Ne yapmalıyım?   

 

Cevap: Ama bu kadar derin squat yapmak dizleri sakatlar! Son dönemde bu cümleyi ne kadar çok duyduğumuzu anlatamayız. Derin squat pek çok şey yapar ama dizlerinize zarar vermek bunlardan biri değildir. Deep squat sadece paralel squat’ın daha etkilisidir ve bacaklarınızın daha güçlü ve daha kaslı olmasına yardımcı olur. Nasıl mı? Elbette kalça kasları ve hamstring’leri paralel squat’a göre daha fazla çalıştırarak. 12 hafta boyunca yapılan bir araştırmaya göre, yere iyice yaklaşarak squat yapanların bacak kalınlığı, paralel squat yapanlara göre %4-7 arasında daha fazla artmış. 
 

“Deep squat”ın ayrıca daha yukarı sıçramanıza katkıda bulunduğu bilinmektedir. Yine aynı araştırmada deep squat’ın yukarı sıçrama kapasitenizi %3 artırdığı gösterilmektedir. 


Dizlere gelince, kritik noktalara yakın kasları ne kadar güçlendirirseniz o kadar daha istikrarlı hale gelirler. Yırtılma ve yıpranma potansiyeli yerine squat’ı eksik yapmaktan korkmanız daha yerinde olacaktır. Tabi burada iki noktanın altını çizmeliyiz. Dizleriniz asla ayak parmaklarınızı geçmemeli ve alçalmaya kalçanızı geri atarak başlayın, dizlerinizi bükerek değil.

Bigjoy Sports Creamix 7000

Bigjoy Sports Creamix 7000 Aromasız 350g

830,00 TL

DETAYLI İNCELE