Spor Yapanlar İçin Koenzim Q10'un Önemli

Spor Yapanlar İçin Koenzim Q10'un Önemli

Koenzim Q10 nedir? Vitamin olarak sınıflandırılmasa da benzer özelliklere sahiptir ve vücutta çok sayıda tepkimeye yardımcı olan bir koenzim olarak görev yapar. Bu tepkimelerin en önemlilerinden biri ATP üretiminde hayati önem taşıyan hücre çekirdeğinde ATP’nin üretilmesidir. Bu sayede zorlu bir antrenmanın sonunda fazladan birkaç tekrar daha yapmak istiyorsanız, koenzim Q10 size yardımcı olacaktır.

2008 tarihinde Japon bilim insanlarının koenzim Q10 takviyesinin yorgunluk üzerindeki tesirini ölçebilmek için yaptığı bir araştırmada, sabit bisiklette tükenene kadar çalışan deneklere sekiz gün boyunca 300 mg koenzim Q10 ya da plasebo (etkisiz madde) verilmiştir. 300 mg koenzim Q10 alan deneklerin egzersiz sırasında daha az yorulup seanslar arasında daha kolay toparlandıkları görülmüştür.

Koenzim Q10 faydaları sadece aerobik antrenmanlar ile sınırlı değildir. Ağırlık çalışma gibi anaerobik antrenmanlarda da biten her setin ardından hücre çekirdeğinin daha hızlı ATP üretmesini sağladığı için size bir sonraki için ilave enerji sağlayabilir.  

Koenzim Q10, yoğun egzersizlerin neden olduğu kas parçalanmasını ve egzersiz kaynaklı kas hasarını takip eden oksidatif hasarı da azaltmaya yardımcı olur. Böylece kas lifleri, ağırlık antrenmanının neden olduğu mekanik hasarlara karşı daha dayanıklı hale gelir. 2002 tarihinde Avustralya’da yapılan bir araştırma, koenzim Q10 takviyesi almanın hızlı kasılan kas liflerini artırarak kas kuvveti ve hacmini artırmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor.

Nasıl Kullanmalıyız?
İnsanlar üzerinde yapılan araştırmaların çoğu günde 300 miligram civarında koenzim Q10 kullanmanın en etkili doz olduğunu ortaya koymuştur. Koenzim Q10 kırmızı et, sardalye, uskumru ve fıstıkta bulunsa da yarım kilo sardalya, bir kilo kırmızı et veya bir buçuk kilo fıstıkta sadece 30 mg koenzim Q10 bulunur. Diğer bir deyişle takviye kullanmadığınız müddetçe ihtiyaç duyduğunuz miktarı almanız mümkün değildir. Size kahvaltıyla birlikte 100-200 mg ve akşam yemeğiyle birlikte de 100-200 mg almanızı tavsiye ediyoruz. Koenzim Q10 yağda çözündüğü için yemekle birlikte alınması daha faydalı olur.

Bigjoy Sports Multibig

Bigjoy Sports Multibig 90 Kapsül

420,00 TL

DETAYLI İNCELE