KOMBİNASYONLAR
KAMPANYALAR
Kilo Verme İçin CLA

Kilo Verme İçin CLA

Bugün hangi fitness dergisini karıştırırsanız karıştırın, ilk göreceğiniz şey yağ oranını tek haneli rakamlara indirmiş mankenlerin tanıttığı zayıflama ürünleri olacaktır. Pek çoğumuz yağ yakımı bu ürünlerden kullanıyoruz (hadi ama en azından niyetlendiğinizi itiraf edin). Peki içerisinde gerçekten ne olduğunu biliyor muyuz? “Hızlı kilo verme için üretilmiş besin destek ürünlerinin kötü yanı, içerisinde kafa karıştırıcı pek çok maddenin bulunmasıdır” diyor fitness eğitmeni Matt Dustin. “İçlerindeki kafein, yeşil çay ya da karnitin gibi ana maddeyi bilmenize rağmen geri kalan her şey ürünü satmak için bir araya getirilmiş kimyasal karışımdan ibarettir.” Peki o halde besin destek ürünleri içerisinde kilo verme için güvenebileceğimiz bir ürün yok mu? Elbette var; CLA.

Kiloyu değil yağ oranını azaltıyor
Conjugated linoleic acid doğal bir yağ yakıcı olarak bilinir. Sebebi, termojenik ürünler gibi metabolizmayı hızlandırarak değil vücudunun yağı daha efektif kullanmasını sağlayarak kilo verdirmesi. Başka bir deyişle CLA, adipoz dokunun (yağ hücrelerinin) yağı emmesini ve depolamasını sağlayan kimyasal reaksiyona engel olur. Araştırmalar ayrıca CLA’nın enerji ihtiyacında (spor yaptığınızda) vücudun bu enerjiyi yağ dokularından karşılamasını sağladığını gösteriyor. Bunun en yakın kanıtlarından biri, 2007 yılında besin takviyeleri konusunda uzman doktor Guallier JM tarafından obez deneklerle altı ay boyunca yürütülen çalışmadır. Bu araştırmada deneklerin yarısı CLA kullanırken diğer yarısına ise plasebo verildi verildi. CLA kullanan grubun yağ oranında daha hızlı bir azalma oldu. Ancak yağ oranındaki bu azalma aynı şekilde tartıya yansımadı. Çünkü CLA aynı zamanda yağsız kas dokusunun gelişimini desteklediği için deneklerin kas kütlesinde de daha yüksek bir artış oldu.    

Sonuçları görmek için sabırsız olmayın
Tüm bu verilerden sonra en yakın besin destek ürünleri satan bir siteye girip CLA siparişi vereceğinizi biliyoruz. Önceden hatırlatalım; yapılan bütün araştırmalarda deneklerin CLA’nın faydasını görmesi için uzun zaman geçmesi (yaklaşık 12 hafta) gerekiyor. Yani CLA bir gecede zayıflamanızı sağlayan mucizevi bir zayıflama hapı değildir. Eğer bir kaç haftada baklavalarınızı görmeyi ümit ediyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.  Ancak düzenli besleniyor ve disiplinli bir şekilde spor yapıyorsanız, CLA yağ yakımı ve kas geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır. Yeter ki sonuçları görme konusunda sabırsız olmayın.