Kas Ağrılarını Azaltın

Kas Ağrılarını Azaltın

Güney Asya’ya özgü bu bitki gingerols denen etkili iltihap önleyici bileşikler içerir, bu bileşikler iltihaplanmaya neden olan serbest radikal yapılanmasını azaltır ve iltihaplanmaya neden olan bileşiklerin gelişmesine engel olur.
 

“Zencefil, gecikmeli kas ağrısıyla (DOMS) başa çıkmada yardımcı olur,” diyor Jim White ve Journal of Pain’de yayınlanan ve zencefilin normal ağrı kesicilerin hiçbir yan etkisine sahip olmadan ağrı kesici ve iltihap önleyici olarak görev yaptığının tespit edildiği araştırmadan bahsediyor. White, zencefilin gecikmeli kas ağrısında daha etkili olduğunu söylüyor çünkü ağrıyı tüketilir tüketilmez etkilemek yerine gün boyunca etkisini gösteriyor.
 

Sizi gym’e daha çabuk geri döndürmesine ek olarak zencefil, istenmeyen kiloları da sizden uzak tutabilir. Columbia Üniversitesi’nde yapılan ve Metabolism dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmada, iki gram toz zencefil tüketen deneklerin o tozu tüketmeyenlere kıyasla üç saat daha uzun süre kendilerini tok hissettikleri görülmüştür.

Zencefil her mevsim bulunur. Kahverengi kökünün genelde sarı bir kabuğu vardır ama bazen beyaz ya da kırmızı da olabilir. Bir yemeğe soyarak ya da kıyarak zencefil ekleyebilirsiniz. Zencefil ayrıca kapsül ve özüt halinde ya da çay olarak da satılmaktadır. White, günde 2-4 gram tüketilebileceğini söylüyor.