Kadın Sağlığı – İdrar yolları enfeksiyonunda ne yapmak gerek?

Kadın Sağlığı – İdrar yolları enfeksiyonunda ne yapmak gerek?

SAĞLIKLI BİR VAJİNAL MİKROBİYOM İÇİN - Lactobacillus içeren bir probiyotik desteği kullanmalısınız!

Mikrobiyom kelimesini duyduğunuzda, bağırsağınızdaki dost canlısı mikroorganizmaların yaşayan ekosistemini düşünebilirsiniz. Ancak mikrobiyom sadece bağırsağınızla sınırlı değildir. Aslında vajinanın sağlıklı kalması açısından önemli olan Lactobacillus de dahil olmak üzere kendi yararlı mikroflora popülasyonu vardır.

Lactobacillus probiyotikler ve vajina: Sağlıklı bir vajinal mikrobiyomdaki en yaygın bakteriler; L. paracasei, L. plantarum ve L. acidophilus gibi suşlar başta olmak üzere Lactobacillus ailesine aittir.

Lactobacillus, sağlıklı bir vajinal mikrobiyal dengenin korunmasına yardımcı olanlardır. Lactobacillus probiyotiklerini alırken her zaman suşların net belirtildiğinden emin olun çünkü ancak o zaman mikroorganizmaların etkileri araştırma ve bilimle desteklenir. Örneğin etikette, L. plantarum  (Lactobacillus plantarum) mikroorganizmasını içerdiğini belirtebilir takviye ama ki bu yeterli değildir! Suş adı mutlaka belirtilmeli. L. plantarum isminden sonra suş adı olan Lpc-37® gibi kayıtlı adın da etiketin üzerinde olduğundan emin olun!

Bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler: Vajina kendine bakmakta oldukça iyidir, ancak ara sıra mikrobiyota dengesi bozulur. Genel olarak, sağlıklı bir vajinal mikroflora dengesini korumanın en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir.

İşte birkaç ipucu:

 • Pamuklu iç çamaşırına geçin. Sentetik kumaşlar ısıyı ve nemi hapsederek bakteri dengesizliğine neden olabilir.
 • Probiyotik takviyeler, vajinal floranızın yenilenmesine ve dengelenmesine yardımcı olabilir. Eğer kullandığınız destek bir dizi Lactobacillus bakteri, D-Mannose ve Cranberry içeriyorsa iyi bir seçimdir! Hatta bazı ürünlerde ek olarak enzimlerde katılmıştır. Bunlar sayesinde sindiriminizde rahatlayacaktır. Etikete bakarken enzim olarak görebileceğiniz bazı örnekler: amilaz, proteaz, laktaz gibi…

İdrar yolu sağlığı nedir?  İdrar yolları enfeksiyonu antibiyotiksiz tedavi edilebilir mi?

Çoğu kadın hayatında en az bir kez sistit olur! Cranberry, D-Manoz ve Enzimler içeren bir ürün almayı düşünün! Çünkü Cranberry özü, idrar yoluna yapışan bakterileri azaltmaya yardımcı olabilir ve tekrarlayan tıbbi olarak teşhis edilmiş sistit sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları, yaşamlarının bir noktasında tüm kadınların yaklaşık yarısını ve tüm erkeklerin yaklaşık yüzde beşini etkileyen yaygın bir durumdur. Şaşırtıcı derecede yüksek rakamlar bunlar ama çaresi var! Yabancı bakteriler idrar yoluna girip onu rahatsız ettiğinde oluşan bu rahatsızlığın en yaygın nedeni, bağırsakta doğal olarak gelişebilen kötü bir E. coli olan Escherichia colidir.

Diğer yüksek risk grupları arasında diyabetli kişiler, prostat rahatsızlığı olan erkekler ve idrar sondası olan kişiler bulunur.
Ama korkmayın! İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerinde ilk etapta önlem olarak yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Bakterileri dışarı atmaya yardımcı olmak için bol su için.
 • Probiyotik, D-manoz ve enzim içeren bir takviye alın.
 • Tuvalete gittiğinizde önden arkaya doğru silin.
 • Seksten sonra idrar yapın.
 • İşeme dürtüsü hissediyorsanız, onu tutmaya çalışmayın.
 • Pamuklu iç çamaşırı giyin.

Uyarıcı İşaretler

 • Yukarıdaki adımların izlenmesi riskleri azaltmaya yardımcı olabilir, ancak idrar yolu enfeksiyonları yine de en titiz olanımızın bile başına gelebilir. İşte dikkat etmeniz gereken işaretler:
 • Aşırı idrara çıkma.
 • İşemeye yönelik artan bir dürtü, ancak çok az idrar üretiliyor veya hiç üretilmiyor.
 • Garip kokulu veya rengi değişmiş idrar.
 • İdrar yaparken yanma hissi.
 • Tuvalete gittikten sonra bile mesanenizin dolu olduğunu hissetmek.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonuyla başa çıkmak

İdrar yolu enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, ilk başvuracağınız yer uygun bir muayene ve teşhis için bir doktor olmalıdır. Yine tekrarlayalım: Böbreklerinizin istenmeyen bakterileri temizlemesine yardımcı olmak için bol miktarda sıvı, tercihen su içtiğinizden emin olun.

Enfeksiyonda destek alabilmek için ek adımlarda vardır.

Cranberry'nin Gücü (Turna Yemişi Özütü)

Cranberry Türkçe adıyla Turna Yemişi genellikle idrar yolu enfeksiyonları için bir 'ev ilacı' olarak bahsedilir. Bir zamanlar idrarı asidik hale getirerek bakterileri etkisiz hale getirmeye yardımcı oldukları düşünülüyordu; ancak artık Cranberry’nin aslında yapışma önleyici özelliklere sahip kimyasallar içerdiğine inanılıyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, Cranberry, E. coli bakterilerinin idrar yolunun duvarlarına yapışmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle tekrarlayan sistit sıklığını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Bilim D-manoz için ne diyor? D-manoz ne işe yarar?

E. coli bakterileri, idrar yolları enfeksiyonlarının yüzde 90'ına neden olur. Bu bakteriler idrar yoluna girdikten sonra hücrelere tutunur, büyür ve enfeksiyona neden olur. Araştırmacılar, D-mannozun bu bakterilerin tutunmasını durdurarak bir önlem sağlayabileceğini düşünüyor. D-mannoz idrar yolundayken orada bulunabilecek E. coli bakterisine yapışır. Sonuç olarak, bakteri artık hücrelere yapışamaz ve enfeksiyona neden olamaz.

Özlem IŞIK
Bigjoy Sports CLAbig 1000mg

Bigjoy Sports CLAbig 1000mg 99 Kapsül

450,00 TL

DETAYLI İNCELE