Hiç Kullanmadığınız 3 Sporcu Besini

Hiç Kullanmadığınız 3 Sporcu Besini

Artık protein tozu, kreatin ya da bcaa’lar hakkında yazı okumaktan sıkıldığınızı biliyoruz. İnanın biz de artık yazmak istemiyoruz. Doğru antrenman ve beslenme düzeni ile bu takviyeler faydalı olur, bunu hepimiz biliyoruz. Peki iki öğün arasında acıkanlar ya da gün içerisinde halsiz olanlar ne kullanmalı? Bunun cevabını vermek için hangi supplement’in ne işe yaradığını, yalın bir biçimde sizlere sunuyoruz. Listeye göz atın ve sorununuz için en faydalı supplement’i seçin.

 

Gün içerisinde göbeğim erisin istiyorum!

O halde yeşil çay içmelisiniz! Yeşil çay, yapısı itibariyle dört dörtlük bir yağ yakıcıdır. İhtiva ettiği epigalokateşin galat isimli asit (EGCG), metabolizmayı ve yağ yakışını hızlandırır. Prof. Dr. Pieter Cohen önderliğinde araştırma yapan uzmanlar, 76 denekten aynı diyet programını takip etmelerini istedi. Deneklerden bazılarına 270 milligramlık yeşil çay hapı, diğerlerineyse yalancı ilaç (plasebo) verildi. Yeşil çay takviyesi alanların, almayanlara göre yüzde 15 daha fazla kilo verdiği gözlendi.

 

İki öğün arasında acıkıyorum

Açlık krizlerini krom pikolinat ile yenebilirsiniz. Krom az rastlanan bir mineral olduğu için bu besinden yeterince almanız pek mümkün değil. Ayrıca fazla tükettiğimiz şeker de vücutta zaten sınırlı sayıda bulunan kromun çok daha hızlı harcanmasına neden oluyor. Krom, kan şekerinizi normal seviyede tutmaktan sorumlu olan insüline duyarlılığımızı artırır. Bu nedenle kromun besin takviyesi olarak alınması, şeker düşüşü sonucunda ortaya çıkan açlık krizlerini önlemek ve fazla kilo almamak için gereklidir.

 

Antrenman öncesi hep yorgun hissediyorum

Patronunuzun istediği işleri bir türlü yetiştiremiyor musunuz? Belki işinizi sevmiyorsunuzdur, belki de yorgunluktan kafanızı kaldırıp işlere odaklanamıyorsunuzdur. Eğer sorununuz ikincisiyse tavsiyemiz, koenzim Q10. Vücudumuzda doğal olarak salgılanan bu madde, kas hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini artırır. Koenzimin depolanmış yağın enerjiye dönüşmesini kolaylaştırdığı da araştırmacılar tarafından ispatlandı. Güney Kore’de kronik yorgunluktan şikayetçi kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, günde 100 miligram koenzim Q10 alanların, üç hafta içinde yüzde 90 iyileşme gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu arada eğer sorununuz işinizi sevmemekse, koenzimin buna faydası olmayacaktır. Tavsiyemiz gazetelerin kariyer sayfalarına göz atmanız.