Hangi Deadlift Daha Faydalı?

Hangi Deadlift Daha Faydalı?

Ülkemizde spor salonlarında yeni yeni görülmeye başlaması sizi aldatmasın. Trap bar deadlift, spor salonlarında çok uzun zamandır var olan bir hareket. 80’li yıllarda power lifter Al Gerard tarafından, deadlift yaparken sırtındaki ağrıyı azaltmak için icat edilmiş.

 

Yapılışı normalden deadlift ile aynı. Farklı olan tarafı barın düz değil altıgen olması. Barın ortasına girerek vücudunuza paralel olan kısımlarından tutuyor ve  standart şekilde kaldırıyorsunuz.

 

California Üniversitesinden araştırmacılar, hangi deadlift türünün kasları daha fazla aktive ettiğini incelemeye karar vermiş. 20 profesyonel atletin bacaklarına kasların yarattığı gücü ölçecek sensörler yerleştirerek iki hareketi de karşılaştırmışlar.  

Elde ettikleri sonuçlara göre trap bar, normal bara sırt kaslarınıza daha az yük veriyor (kasları daha az aktive ediyor) ve quadriceps kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlıyor. Yani yükü sırt ve hamstring kaslarından ziyade quadriceps’e aktarıyor. 

 

Araştırmanın yazarı Jared Caborun sonuçları şu şekilde açıklıyor; “Normal bar ile çalıştığınızda, barı vücudunuza ne kadar yakın tutarsanız tutun, kollarınız ile öne doğru uzanmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden ağırlık merkeziniz yer değiştirir. Trap bar’da ise barın tam ortasında durduğunuz için ağırlık merkeziniz değişmez. Bu sayede sırtınıza daha az yük biner.”       

 

Peki bu normal bar ile deadlift yapmayı bırakmamız anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır! Hangi tür deadlift’i yapacağınız hedeflerinize bağlı olarak değişir. Eğer sırt ağrısı yaşamıyor ve sırt kaslarınıza ve hamstring kaslarınıza odaklanmak istiyorsanız normal bar ile deadlift yapabilirsiniz. Ancak sırt ağırlarından muzdaripseniz ve deadlift’i antrenman programından çıkarmak istemiyorsanız, trap bar’a geçebilirsiniz.   

En iyisi ise, eğer spor salonunuzda trap bar varsa, iki hareketi de dönüşümlü yapmak ve kasları şaşırtarak gelişmeye zorlamaktır