KOMBİNASYONLAR
KAMPANYALAR
Bigjoy.com.tr
Biceps Çalışırken Yapılan En Ciddi Yanlış

Biceps Çalışırken Yapılan En Ciddi Yanlış

Spor salonunda biceps hareketleri, özellikle de biceps curl yapanlara bakın. Kol kaslarını en doğru şekilde çalıştırdıklarını sanmalarına rağmen, emin olun yüzde doksanı hareketi yanlış yapıyordur. Peki nedir bu hata? Pek çok curl egzersizi sırasında dirsekleriniz yanlarda başlar. Biceps kasları ağırlığı kaldırmak için kasılır. Ancak ne zaman ki dirsekleriniz öne doğru hareket eder, bar çenenizin altında ya da omuz hizasına gelir işte o zaman yükü kol kaslarınız değil ön omuz kaslarınız taşımaya başlar. Hareket amacından uzaklaşır.

“İnsanlar iki nedenden dolayı dirseklerini öne getirmeye meyillidirler,” diyor, kişisel antrenör Ernesto Osorio. İlk olarak biceps’lerde daha fazla kasılma elde etmeye çalışırlar. İkinci nedeni de gurur ve egodur. Bu şekilde daha fazla ağrılık kaldırdığınız doğrudur. Ancak hile yapmış, yani çalışmak için hedeflediğiniz kası izole edememiş olursunuz.”

“Dirsekleri öne getirmek ayrıca biceps tendonlarının üzerindeki baskıyı artırır,” diye de ekliyor. “Sonuç olarak bu, gelişmeyi durdurur ve yıpranmaya neden olur”. Osorio ayrıca, yüksek ağırlıklarla curl yapmak için omuzları kullandığımız zaman genelde arkaya eğildiğimizi ve bunun da alt sırt rahatsızlıkları ve ağrıya neden olabileceğini söylemektedir.

Dirseklerinizin çok fazla ileri gitmesine izin verirseniz ağırlık doğrudan dirsekleriniz üzerine biner, yani biceps’ler yerçekimine karşı çalışmak zorunda kalmazlar. Sorun olmadığını düşünebilirsiniz ama dirsekleriniz iki yanınıza bitişik sabit durduklarında biceps’lerin üzerindeki genel etki çok daha fazladır. Aşırı bir yanma ve kas şişkinliği (pump) arayanlar tüm set boyunca bu katı formda yapmalıdırlar. Omuzlarınızın harekete dâhil olmasına izin vermediğiniz zaman biceps’lerinizin nasıl şiştiğine sizde şaşıracaksınız.

Osorio, eğer siz de büyük kollar isteyen ama curl yaparken dirseklerini yanlarda sabitlemeyen yüzde doksanlık gruba dâhilseniz kullandığınız ağırlığı azaltmanızı tavsiye ediyor.

Bu noktada gözünüzün önüne yüksek ağırlıkları savurarak kaldırıyormuş gibi görünen atletlerin videoları gelebilir. Bu anlattığımıza göre o atletler hata mı yapıyor? Osorio “Onları bu işin profesyonelleri olduğunu unutmayın.” diyor ve ekliyor; “Eğer uzun süredir bu spor yapıyorsanız, arada bir omuzlarınızı da dahil ederek katı bir şekilde uyguladığınız zamandakinden daha fazla ağırlık kaldırmanıza izin veren şekli ile kaslarınızı şaşırtabilirsiniz.”

İndirimli
Bigjoy Sports BIGWHEY Whey Protein Classic
Mysupplement Bcaa Powder

Mysupplement Bcaa Powder Elma 560g

169,00 TL

DETAYLI İNCELE
İndirimli
Bigjoy Sports Amino Reaal

Bigjoy Sports Amino Reaal Portakal 420g

189,00 TL 166,32 TL

DETAYLI İNCELE