Arjinin Ne İşe Yarar?

Arjinin Ne İşe Yarar?

Kullandığınız ilk antrenmandan itibaren faydasını hissedebileceğiniz az sayıda takviye vardır ve arjinin onlardan bir tanesidir.

Peki arjinin nedir?
Arjinin (arginine) vücudumuzun üretemediği, yarı esansiyel bir amino asittir. Performans artışı için özellikle antrenman öncesinde kullanılır. Bu yüzden tüm pre-workout ürünlerinde mevcuttur. Arjinin amino asidi, nitrik oksidin temel maddesidir. Vücudunuz arjinini nitrik okside çevirir.

Nitrik oksit, bir nitrojen atomu ile bir oksijen atomunun birbirine bağlandığı basit bir moleküldür ama görevi hayati görevler üstlenir. Hayati derken abartmıyoruz :) 1992 yılında “The American Association for the Advancement of Science” kurumu tarafından boşuna “Yılın Molekülü” ilan edilmedi (Evet böyle bir kurum ve ödül gerçekten var :) ) Nitrik oksit kan basıncını düzenleyen bu sayede erektil disfonksiyonu tedavisinde kullanılan ve beyin fonksiyonlarını artıran bir amino asittir.

Sporcular için faydasına geçmeden önce ufak bir bilgi verelim. USDA bilim insanları, 3 hafta boyunca düzenli olarak 200 gr karpuz yiyen kişilerin kanındaki arjinin seviyesinin %22 oranında artığını gördü. Karpuza doğal viyagra denmesinin sebebi boşuna değildir.

Peki düzenli olarak spora gidenlere faydası nedir?
Vücudunuz arjinini hemen nitrik oksite çevirir. Nitrik oksit, kan dolaşımını artırır.  Hücrelerinize daha fazla oksijen ve besin taşınır. Daha ilk antrenmanda gözle görülür bir performans artışı yaşarsınız. Nitrik oksidin aynı zamanda büyüme hormononu tetiklediği de araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Uzmanlar, en iyi sonuçlar için antrenmandan 30-60 dakika önce 3-5 gram arjinin alınmasını tavsiye ediyor.

Bu arada standart hatırlatmamızı yapalım. Hangi supplement olursa olsun, doğru antrenman ve beslenme programı ile bilinçli şekilde kullanırsanız ancak sonuca ulaşırsınız.

Bigjoy Sports Arginine

Bigjoy Sports Arginine 120 Kapsül

350,00 TL

DETAYLI İNCELE
Bigjoy Sports Arginine Powder

Bigjoy Sports Arginine Powder Limon 500g

500,00 TL

DETAYLI İNCELE