Tüm Zamanların En İyisi; Muhammed Ali

Tüm Zamanların En İyisi; Muhammed Ali

Free to be Muhammad Ali kitabının yazarı Bob Lipsyte, Ali’nin nasıl ve neden bu kadar iyi olduğunu, son dövüşünün üzerinden 30 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen tüm dünyanın zihninde hala nasıl kutsal bir yer edindiğini anlattı. Lipsyte, bize 1000 tane neden sayabilirdi. Ancak biz, Ali’nin başarısının nedenlerini ilk 8 ile sınırladık.

 

1. Ringe hükmediyordu

“Ali, ‘eğer bana laf atarsan, seni beş saniyede yere sererim’ dediğinde çok ciddiydi. Çoğunlukla, bir rauntta nakavtla sonuçlandırabileceği bir maçı birkaç raunt uzatırdı. Ringde şov yapmak isterdi. Bunun nedenlerinden biri de maçların paralı kanalda gösteriliyor olmasıydı. İlk rauntta nakavt, maçlar için pek de iyi değildi.”

 

2. Fiziğiyle bir simgeydi

“Ali, iri bir adamdı ve inanılmaz hızlıydı. Ayak hareketleri ve ellerinin hızı hayret vericiydi. Muazzam fiziksel özelliklere sahipti. 1.90 boyunda ve 95 kilo ağırlığındaydı. O dönemde pek çok ağır sıkletten daha iriydi.”

 

3. Spor dünyasının geleneklerine meydan okudu

“Ali’nin geleneklere uymayan bir tekniği vardı. O günlerde geleneksel boks aşağı yukarı sallanıp zigzag çizmekten, başınızı sağa sola oynatıp yumrukların omzunuzun üzerinden geçmesini sağlamaktan ibaretti. Bu, geleneksel teknik olarak kabul ediliyordu. Onun yaptığı ise geriye doğru eğilmekti. Geleneksel boksu savunanlar ve medyadakiler öleceğinizi zannedebilirdi. Bu dövüş tarzı işe yaramakla kalmadı, sayesinde Ali ringe de hükmetti.”

 

4. Boksun ötesine geçti

“Kısa sürede dünyanın en tanınan yüzü haline geldi. Afrika’ya gittiğinizde, üzerinde Ali’nin fotoğrafının olduğu tişörtler giyen çocuklar görebilirdiniz.”

 

 

5. Aralıksız antrenman yapardı

“Pek çok kişi Ali’nin spor salonunda ne kadar eziyet çektiğini fark etmemiştir. Bu sayede ringde o kadar sıkıntı çektiğini sanmıyorum. O, tam bir antrenman müdavimiydi. İleride karşılaşacağı hastalıklarının nedeni de işte bu özelliğidir. Spor salonuna ilk önce o giderdi ve çok geç saatlere kadar orada kalırdı. Diğer büyük dövüşçüler gibi çok sıkı çalışırdı. Sağlam bir çalışma disiplini vardı. Şampiyon olduğunda dahi, başlığını takıp partneriyle birlikte antrenman yapan nadir ünlülerden biriydi.”

 

6. İnançları uğruna fedakarlık yapardı

“Bir ara ringlerden men edilmişti. Kariyerinin en iyi döneminde unvanından ve boks lisansından oldu. Üç buçuk yıl boyunca, 20’li yaşlarının başında dövüşemedi. Çünkü, Vietnam savaşına katılmak için orduya dahil olmayı dini inançları gereği kabul etmemişti. Daha sonra ‘70’li yıllarda geri döndüğünde, Vietnam savaşına karşı alınan tavır olumsuz karşılanıyordu ve insan hakları önem kazanıyordu. Onun söylediği her şey de gerçekleşmeye başlıyordu. Şu bir gerçek ki Ali, prensipleri uğruna milyonlarca dolardan feragat etti. Günümüzde bunu yapabilecek bir sporcu düşünemiyorum.

 

7. Kaybetti ve yine devam etti

“Ali ve Frazier 1971’de çok büyük bir maç yaptılar (Ali hakem kararıyla kaybetti). Maçta her ikisi de birbirini iyice hırpaladı. Sanırım bazı yönlerden Ali’nin kan akıtması, ayakta kalması ve “bir insan” olduğunu göstermesi Amerika’daki kafaletinin son taksidiydi. Artık, herkes tatmin olmuştu. Ali, paradan ve vücudundan feragat etti ve onu sevmeyenler bile artık, onu kabullenmeye başladı.

 

8. Destansı bir dönüş yaptı

“Frazier dövüşünden sonra, herkes onun artık sadece bir rakip ve unvan peşindeki genç boksörlerin yenmeye çalışacağı bir kişi olacağını düşünüyordu. Hiç kimse Ali’nin tekrar bir şampiyon olacağını hayal etmedi. Ama o oldu. Tam 10 yıl boyunca dövüşmeye devam etti ve Frazier’i iki kez yendi.”

Kazancınız 124,50 TL
Bigjoy Sports Predator

Bigjoy Sports Predator Orman Meyveli 510g

830,00 TL 705,50 TL

DETAYLI İNCELE
Kazancınız 49,50 TL
Bigjoy Sports Caffeine Plus

Bigjoy Sports Caffeine Plus 100 Kapsül

330,00 TL 280,50 TL

DETAYLI İNCELE