Haftada 1 Kilo Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Haftada 1 Kilo Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

"Ayda kaç kilo verilir?" sorusu, diyet yapan herkesin cevabını aradığı bir konudur ve ne yazık ki hepimiz için geçerli ortak bir yanıtı yoktur. Hepimizin elde edeceği sonuçlar, metabolizma hızlarımız ve yaşam alışkanlıklarımız farklı olduğu için değişkenlik gösterecektir.

Uzmanlar haftada kaç kilo verilmeli sorusunu motive edici bir şekilde yarım ile bir kilogram arasında yanıtlasa da hepimiz tecrübelerimiz ile biliyoruz ki aslında haftada 1 kilo vermek sanıldığı kadar kolay bir hedef değildir. Size bu konuda yardımcı olabilmek için 1 haftada zayıflamanın yollarını 5 maddelik gerçekçi bir liste halinde hazırladık. 

1- Bilimsel Gerçekleri Kabullenin
Her ne kadar sabah programlarına çıkan sözde uzmanlar, sebze ve bitki karışımları içerek 1 haftada 5 kilo vermek gibi hayali hedefleri ulaşılabilirmiş gibi lanse etse de böyle bir şey söz konusu bile değildir. Kalıcı bir şekilde kilo vermek, hatta kilo vermeyi de geçin yaşam alışkanlıklarınızı köklü olarak değiştirmek istiyorsanız “1 haftada 5 kilo verdiren diyet”lerin peşinden koşmayı bırakın. Bu sürecin yavaş ve biraz da zor olacağını ama sonunda ödülün çektiğiniz çileye değeceğini unutmayın. Ve hep aklınızda şunu tutun, çile çekmeyen kişiden derviş olur mu?

2-  Ufak farklar büyük sonuçlara yol açar
Pek çoğumuz bir işi ya tam yaparız ya da hiç yapmayız. Diyet yaparken ilk 3 gün boyunca beslenme listesine harfi harfine uyarız, zorlanırız, kendimizi tüketip dördüncü günde pes ederiz. Spor salonunda ilk 3 gün deliler gibi çalışır, kendimizi paralarız. Sonraki günlerde bu kadar antrenman yapmaya değmediğine karar verip senelik üyeliğimizi yakarız.

Oysa kilo vermek bir savaş ise bu savaş cephelerde gün gün yaşanır. Yani tek bir seferde büyük bir galibiyet elde etmenin imkanı yoktur. O galibiyeti ufak parçalar halinde kazanırsınız. Tabi sabrederseniz!  

Şimdi bunu basit aritmetik hesabı ile doğrulayalım. Belki her gün spor salonunda 1-1.5 saat idman yapmak, 1000-1200 kalori harcamak için imkan ve şevkiniz yoktur. O halde her gün 30 dakika yürüyün. Bunu en azından 1 ay boyunca sürdürebilirsiniz değil mi?

Cevabınız evet ise, günde 500 kalori yakmak ayda kaç kilo verdirir hesaplayalım. Her gün 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş ile günde 500 kalori, ayda 15.000 kalori harcayabilirsiniz. 1 gram yağ yaklaşık 9 kalori olduğu için 1 kilogram yağ  9000 kaloriye denk gelmektedir. Yani 15.000 kalori harcadığınızda yaklaşık 1.5 kilogram yağ kaybetmiş olursunuz.

Bu hesaba göre süreyi iki katına çıkarıp günde 1 saat yürüyüş ayda 3 kilo verdirir. Tabi unutmayın tartıda eksilen her kilo, yağdan giden kilo demek değildir. Siz düzgün beslendikçe kanınızdaki insülin değeri düşecek, kaslardaki glikojen depoları ve onların tuttuğu su vücuttan atılacaktır. Tüm bunları önceki yazımızda detaylı olarak belirtmiştik. İlgileniyorsanız burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.      

3- Ne kadar yediğiniz kadar ne yediğiniz de önemlidir
1 haftada yağdan kilo vermek için sadece total kalori alımınıza değil, insülin seviyesini yükseltmeyecek şekilde beslenmeye de dikkat etmelisiniz. Ekmek, pilav, makarna ve tatlı gibi basit şeker kaynaklarınızın uzak durmanız gereken şeyler arasında yer aldığını elbette biliyorsunuzdur. Ancak uzmanlar nişasta içeren yiyeceklerden, baklagiller ve tahıllardan da uzak durmanızın kilo vermeye katkısı olacağını belirtiyor. Son yıllarda popüler olan ketojenik benzeri  düşük karbonhidrat içeren beslenme programlarının popüler olmasının temel sebebi de kilo verme konusunda sağladığı olağan üstü başarıdır. Yani kendinizi sadece ekmek ve makarnadan değil, fasulye, nohut, bezelyeden de uzak durmaya, onların yerine sebze yemekleri (kabak, ıspanak vs) yemeye alıştırsanız iyi olur.

 4- Yattığınız yerden kilo verebilirsiniz
1 ayda en fazla kaç kilo verilir diye hesap yaparken beslenmeyi, antrenmanı, takviyeleri düşündüğünüz kadar uyku düzenini de düşünmelisiniz. Yeterli uyku uyumamak, leptin ve ghrelin hormonları üzerinde önemli etkiye sahiptir. Leptin hormonu, halk arasındaki anlamıyla tokluk hormonudur. İştah duygusunu bastıran leptin hormonu, vücuttaki yağların yakılmasına da destek olmaktadır. hrelin hormonu, mideniz boşken salgılanmaya başlanır, beyin hücrelerine taşıdığı sinyallerle açlık hissini artırır. Yani bu iki hormonun zamanında salgılanması demek, gereksiz acıkmamanız ve kendinizi daha uzun süre tok hissedeceğiniz anlamına gelir. 

Annals of Internal Medicine’de yayılanan bir araştırmaya göre düşük karbonhidrat diyetinde olan bir grup denek 2 hafta boyunca iki gruba ayrılmış. Bir grup günde 6.5 saat uyurken diğer grup 8.5 saat uyumuş. Araştırmanın sonucunda iki grup da yakın miktarda kilo kaybına uğramış: yaklaşık 3-4 kilogram arasında kaybetmişler. Araştırmanın kritik kısmı ise kilonun nereden gittiği. Daha fazla uyuyan grubun yağ oranı iki kat daha fazla azalmış!

5- Ağırlık kaldırın
Biliyoruz, son madde biraz kafa karıştırıcı olacak. Yukarıda yürüyüşü baz alarak spor yaparak 1 ayda kaç kilo verilir diye hesap yaptık ancak o spor yürüyüş değil de ağırlık antrenmanı olursa elde edeceğiniz sonuçlar katlanacaktır. 

Unutmayın sanılanın aksine ağırlık antrenmanı, kalori yakımında en az kardiyo kadar etkilidir. Ağırlık antrenmanı sayesinde kaslardaki karbonhidrat depolarını ve yukarıda bahsettiğimiz gibi saklanan suyu daha kolay harcayabilir ve tartıda daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak ağırlık antrenmanının tek faydası bu değildir. Kas hacminiz arttıkça metabolizmanız hızlanacak ve oturduğunuz yerden (mesela akşam televizyon izlerken) daha fazla kalori yakacaksınız. Yani bazal metabolizmanı hızlanacaktır. Peki neden? Pek çok kişi “ben kaslanmak istemiyorum, sadece 2-3 kilo versem yeter” dese de aslında kilo vermek için biraz kaslanmanız gerekmektedir. Ve korkmayın, kaslanmak sandığınızdan çok daha zor bir süreçtir. 4-5 ay spor salonuna giderek, salonun duvarlarında asılı posterlerdeki sporcular gibi olmanızın imkanı yoktur.

Araştırmalar 1 kilogram kasın günlük bazal metabolizmanıza yaklaşık 100 kalori eklediğini belirtmektedir.

Kazancınız 57,00 TL
YAĞ YAKIMI #1

YAĞ YAKIMI #1

1.140,00 TL 1.083,00 TL

DETAYLI İNCELE