Sprint Mi Yavaş Kardiyo Mu Daha Faydalı?

Sprint Mi Yavaş Kardiyo Mu Daha Faydalı?

Yağ yakmak için hangi kardiyo şeklinin daha efektif olduğu uzun süredir tartışılıyor. Yavaş ve sabit tempoda yapılan kardiyo antrenmanları en başta vücut geliştirmeciler tarafından, yağ oranını düşürmek için kullanılan etkili bir yöntem. Son yıllarda yapılan araştırmalar ise, düşük ve yüksek temponun bir arada olduğu hiit kardiyo antrenmanlarının hızlı yağ yakımı konusunda daha etkili olduğunu gösteriyor. Peki siz hangisini tercih etmelisiniz?

 

Londra’daki Western Ontario üniversitesinde yapılan bir araştırma, bu iki kardiyo çeşidini 6 haftalık bir program ile karşılaştırmış. Bir grup haftada 3 gün, günde 30-60 dakika yavaş ve sabit tempoda kardiyo yaparken diğer grup ise haftada 3 gün, 6-8 adet 30 saniyelik sprint’ten oluşan hiit kardiyo antrenmanı yapmış.   

 

Toplam kardiyo süreleri arasında dağlar kadar fark olsa da hiit kardiyo antrenmanı yapan kişiler neredeyse iki katı yağ oranı kaybetmişler.

 

Araştırmanın sonucu çok net; bir sonraki antrenmanınızda hiit kardiyo yapın. Nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Çok basit; Koşu bandına çıkın. 30 saniye boyunca koşabildiğiniz kadar hızlı şekilde koşun, sonra tempoyu düşürerek 30 saniye yürüyün. Bu 1 tekrar demektir. Bunu 6-10 defa tekrarlayın. Unutmayın hiit kardiyo antrenmanlarını sadece koşuda, tüm kardiyo egzersizlerinde kullanabilirsiniz. 

Kazancınız 125,40 TL
Bigjoy Sports Thermonator Karnitin

Bigjoy Sports Thermonator Karnitin Portakal 1000ml

660,00 TL 534,60 TL

DETAYLI İNCELE