Hızlı ve Kolay Kilo Vermek İçin Kullanabileceğiniz 5 Yağ Yakıcı

Hızlı ve Kolay Kilo Vermek İçin Kullanabileceğiniz 5 Yağ Yakıcı

Çevrenizde kime “yağ yakmak için ne yapılmalı?” diye sorarsanız sorun şu iki yanıtı alırsınız: Spor ve diyet! Oysaki kilo vermek bu kadar kolay özetlenemeyecek bir çaba gerektirir. Kimi zaman çabalarınızın ötesine çıkmak ve hızlı kilo vermek için yağ yakıcılara başvurmanızı gerektirir.

Bu noktada devreye biz giriyoruz. Çoğu daha önce yağ yakıcılar listesinde yer almayan 5 besin takviyesi hakkında tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Bu doğal ürünler, yağ avcılarının gelecek kuşağını temsil etmektedirler. Sadece yeni oldukları için değil, araştırmacılar güçlü bir potansiyele sahip olduklarını söylediği için.

1. RESVERATROL

Resveratrol nedir? Resveratrol ne işe yarar?

Resveratrol, yaşlanmayı geciktirici ve ömrü uzatıcı araştırmalarda büyük bir heyecana yol açan süper besindir. Kırmızı şaraptaki üzüm kabuğunun bir bileşiği olan bu madde, Fransızların doymuş yağ ağırlıklı beslenmelerine rağmen kalp sağlıklarının iyi olmasının nedeni olarak da yorumlanmaktadır.

Resveratrol'un faydaları arasında yağ yakımı da yer almaktadır. Resveratrol yağ hücrelerindeki yağ yakıcı hormon epinephrine tarafından da desteklenen, yağ yakımını bu şekilde tetiklemekte ve açlığın etkisini taklit etmektedir. Diğer bir deyişle yağ hücreleri vücudun aç kaldığını zannetmekte ve enerji sağlamak için tuttuğu yağları serbest bırakmaya başlamaktadır.

Resveratrol’un ayrıca kaslar üzerinde anti-katabolik etkisi vardır. Bu da muhtemelen östrojen dönüştürücü aromatase enzimini engellemesi sonucunda oluşmaktadır. Daha az östrojen ise daha fazla testosteron demektir.

Resveratrol nasıl kullanılır?

Sabah veya antrenmandan 30 dakika önce aç karnına günde 50-100 mg alabilirsiniz.

2. GLUTAMIN

Glutamin nedir? Glutamin ne işe yarar?

Pek çok sporcu klasik bir vücut geliştirme takviyesi olan amino asit grubuna ait glutamini, son araştırmalarda da ortaya konulduğu gibi yemekten sonra enerji tüketimini arttırma yeteneğinin de etkisiyle yağlara karşı yürüttükleri savaşta saflarına katmaya başladılar. Yemekten sonra metabolik oranın (kalori harcama miktarı) arttığı bilinse de glutamin takviyesi, enerji tüketimini neredeyse yüzde 50 arttırabilmektedir. Sadece daha fazla kalori yakmakla kalmayacaksınız, ayrıca yakılan bu kalorilerin büyük bölümü de yağ ve karbonhidratlardan geliyor olacaktır. Kim derdi ki glutamini yağ yakmak için kullanacağız!

Glutamin nasıl kullanılır?

Sabahları antrenmandan 30-60 dakika önce, antrenmandan hemen sonra veya yatmadan önce 5-10 gram alabilirsiniz.

3. PYCNOGENOL

Pycnogenol nedir ve ne işe yarar?

Pycnogenol, Fransız deniz çamı kabuğu özütü olarak bilinen bir yağ yakıcıdır. Pycnogenol faydaları arasında yağ parçalanmasını teşvik etmenin yanı sıra yağ depolanmasının önüne geçmek de vardır. Üstelik yağ yakımı etkisi egzersizler sırasında büyük miktarda uyarıcı bir hormon olarak salgılanan epinephrine sayesindedir.  

Pycnogenol’ün faydalarında biri de insülin direnci sırasında insülin kontrol değerlerini ve kolesterol seviyesini iyileştirmesidir. Bu faydaların sağlıklı insanlar için de geçerli olup olmadıkları ise henüz bilinmemektedir.

Pycnogenol nasıl kullanılır?

Aç karnına farklı zamanlarda günde toplam 100-200 mg alabilirsiniz.

4. LEUCINE

Leucine nedir? Leucine ne işe yarar?

Kas gelişimi için gerekli olan besin desteklerinin başında yer alan leucine, bir anabolik amino asittir. Bir anabolik amino asidi ideal yağ yakıcı olarak düşünmek garip gelebilir ancak lösinin yağ yakımına faydaları hakkında yapılan araştırmalar oldukça ikna edicidir.

Kilo verme aşamasında bilindik senaryo şu şekildedir: Kalori tüketimini azaltırsınız, bu da vücudunuzda açlık alarmına neden olur ve metabolizmanız sahip olduğu enerjiyi korumaya çalışır. Beslenme uzmanları da genellikle kilo kaybını sürdürmek için kalori tüketimini azaltmaya devam etmenizi önerirler. Ancak bu yaklaşım uzun vadede etkili olmayabilir; çünkü devamlı olarak kalori alımını azaltabilmek pek de mümkün değildir. Sonuç olarak kaslarınızı kaybedersiniz ve metabolizmanız daha da yavaşlayabilir. İşte Leucine, kas kaybını önleyici işleviyle sizi bu kısır döngüden kurtarır.

Diabetes dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kalori artışına tepki olarak lösin, dinlenme zamanı enerji tüketiminde %15’lik bir artışa neden olmaktadır. Üstelik bu enerji kas ya da karbonhidratlar yerine doğrudan yağlardan gelir. Glutamin gibi bunun da kütle kazanımı döneminde yağ kazanımının önüne geçilmesinde ve diyet sırasında da kasların korunmasında ciddi etkileri olacaktır.

Leucine nasıl kullanılır?

Toplam 5-10 gram bölünmüş dozlar halinde uyanır uyanmaz, antrenmandan önce veya yemeklerden 30 dakika önce alınabilir.

5. FUCOXANTHIN

Fucoxanthin nedir ve ne işe yarar?

Fucoxanthin, kahverengi deniz yosununda keşfedilen bir karotenoid olarak dikkat çeker. Fucoxanthin, vücut yağı içindeki genleri harekete geçirerek yeni yağ yakıcı proteinler üretmeyi sağlar. Bunlar çözücü proteinler (UCP) olarak adlandırılırlar; çünkü kompleks enerji üretim zincirini çözerler. Bu hücresel yağ yakıcılar doğal olarak sadece kahverengi adiposede (yağ dokusu) bulunur. Ama çoğu insanın yağ dokusu beyaz olduğu için UCP’nin enerji metabolizmasından faydalanamazlar. Kemirgenler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre fucoxanthin, UCP’nin beyaz yağ dokusunda ortaya çıkmasını sağlayabilmekte ve bu da yeterli yağ yakımını sağlayarak vücut yağ oranını azaltmaktadır.

Fucoxanthin faydaları diğer yağlarla birlikte tüketildiğinde etkisini daha da artırır. Yapılan bir çalışma fucoxanthinin balık yağıyla birlikte alındığında yağ kaybını, tek başına alındığı zamana oranla daha fazla artırdığını ortaya koymuştur.

Fucoxanthin nasıl kullanılır?

Farklı zamanlarda günde toplam 15 mg tüketebilirsiniz. Yağ içeren bir öğünün ardından veya balık yağıyla birlikte alın.

eren erentay
Kazancınız 125,40 TL
Bigjoy Sports Thermonator Karnitin

Bigjoy Sports Thermonator Karnitin Portakal 1000ml

660,00 TL 534,60 TL

DETAYLI İNCELE