Kimler BCAA Kullanmalı? Almadan Önce Dikkat!

Kimler BCAA Kullanmalı? Almadan Önce Dikkat!

BCAA’lar lösin, izolösin ve valin adlı amino asitlerden oluşurlar. Bu amino asitler içerisinde kas büyümesi için en gerekli olanı iki nedenden dolayı lösin’dir. İlki kas hücreleri içindeki protein sentezini başlatmasıdır. İkinci neden ise lösinin, glikoza yardımcı olmak için pankreasın salgıladığı anabolik bir hormon olan, insülin seviyesini artırarak amino asit ve kreatinin daha çok miktarda kaslara gitmesini sağlamasıdır.

 

Ancak BCAA’ların protein sentezi dışında bir faydası daha vardır. Kaslar onları doğrudan, özellikle antrenmanlar sırasında, enerji kaynağı olarak kullanırlar ki bu da daha az yorularak daha sıkı çalışmanıza imkân verir. Bu yüzdendir ki pek çok kişi BCAA ürünlerini sanki bir antrenman öncesi (pre-workout) ürün gibi kullanır. Hatta BCAABIG ve BCAAPRO RIPPED gibi ürünler de bu amaçla kullanılabilecek ürünlerdendir.

 

 

Kimler BCAA kullanmalı?

BCAA’lar kazanımı artırmak isteyen herkes için idealdir. Haftada 3 gün spora gidiyor, ağırlık antrenmanlarından sonra antrenmanı kardiyo ile bitiriyorsanız BCAA ürünleri sizin için idealdir.

 

Eğer sadece kardiyo yapıyorsanız da BCAA’lar size destek olacaktır. Çünkü kardiyo antrenmanlarının, özellikle de uzun süre yapılan (50-60 dakika) kardiyo antrenmanlarının en büyük tehlikesi kas kaybına yol açma ihtimalidir. BCAA takviyesi ile bunu minimize etme şansınız olacaktır.

 

Peki BCAA nasıl kullanılır?
Antrenmanlardan 30 dakika önce (enerji için) ve antrenmanlardan sonraki 30 dakika içerisinde (toparlanma ve kas büyümesi için) 5 gram BCAA alın. Eğer antrenman temponuz yoğun ise, sabahları kalkınca ilk iş olarak (kas parçalanmasını durdurup vücudu anabolik konuma geçirmek için) kullanabilirsiniz.

 

 

Bigjoy Sports BCAABIG

Bigjoy Sports BCAABIG Ananas 589g

760,00 TL

DETAYLI İNCELE
Bigjoy Sports BCAAPro 4:1:1

Bigjoy Sports BCAAPro 4:1:1 Elma 400g

600,00 TL

DETAYLI İNCELE