B Vitamini Faydaları Nelerdir? Neden B50 diye bir takviye var?

B Vitamini Faydaları Nelerdir? Neden B50 diye bir takviye var?

B-50 Kompleks Vitamini Nedir? 

B Vitaminleri ne işe yarar?

B 50 Kompleks Vitamini, birden fazla vitamin anlamına gelir çünkü toplamda sekiz farklı B vitamini vardır. B vitaminlerinin tümünü içeren bir takviye almak isterseniz, buna "B vitamini kompleksi" veya "B kompleksi" formülü denir. B-kompleksi veya bir diğer adıyla B-50 takviyeleri genellikle sekiz, hatta bazen daha bile fazla, B vitaminlerini tek bir hap halinde paketler. Adları kafanızı karıştırmasın. Biotin, Folik Asit, Inositol bunlarda hep B vitaminleridir.

B vitaminleri, vücudunuzda birçok önemli rol oynayan bir vitamin grubudur. Çeşitli gıdalarda bu vitamin grubu bulunur. Ne yazık ki günümüzde besinlerin nasıl elde edildiği ve ne şartlarda yetiştirildiği bilinmediği için B vitaminleri takviyesi gerekli olabilir.

Özellikle ilerleyen yaş, hamilelik, stres, beslenme tercihleri, tıbbi durumlar, genetik, ilaç ve alkol kullanımı gibi faktörler vücudun B vitaminlerine olan talebini artırır.

B vitaminleri suda çözünür, yani vücudunuz bunları depolamaz. Bu nedenle her gün yeniden alınmalıdır. B vitaminlerinin birçok önemli işlevi vardır ve sağlığı korumak için hayati öneme sahiptir.

B Vitamin grubu vücudun pek çok yeri için yardıma hazır!

B1 (tiamin): Besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olarak metabolizmada önemli bir rol oynar.

B2 (riboflavin): Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve ayrıca bir antioksidan görevi görür.

B3 (niasin): Hücresel sinyal verme, metabolizma ve DNA üretimi ve onarımında rol oynar.

B5 (pantotenik asit): Vücudunuzun gıdalardan enerji elde etmesine yardımcı olur ve ayrıca hormon ve kolesterol mekanizmasında rol oynar.

B6 (piridoksin): Amino asit metabolizmasında, kırmızı kan hücresi üretiminde ve nörotransmiterlerin oluşumunda rol oynar.

B7 (biotin): Karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir ve gen ekspresyonunu düzenler.

B9 (folat): Hücre büyümesi, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumu ve düzgün hücre bölünmesi için folat gereklidir.

B12 (kobalamin): Belki de tüm B vitaminlerinin en iyi bilinenidir, B12 nörolojik fonksiyon, DNA üretimi ve kırmızı kan hücresi gelişimi için hayati öneme sahiptir.

Bu vitaminler bazı özellikleri paylaşsalar da hepsinin kendine özgü işlevleri vardır ve farklı miktarlarda ihtiyaç duyulur.

B Kompleks Vitamini kimler için? Kimler kullanmalı?

Hamilelik sırasında, özellikle B12 ve folat olmak üzere B vitaminlerine olan talep, bebeğin gelişimi desteklemek için artar. Eksikliği, bebekte ciddi nörolojik hasara veya doğum kusurlarına neden olabilir.

Yaşlandıkça, B12 vitamini emme yeteneğiniz azalır. Vücudun B12'yi gıdalardan alabilmesi için eterli miktarda mide asidine bağlıdır. 50 yaşın üzerindeki kişilerin %30'unun B12'yi yeterince gıdalardan elde edemediğini gösteren araştırmalar bulunuyor. B12 eksikliği, yaşlı insanlarda artan depresyon oranları ve duygu bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir.

Vejeteryanlar, haynavsal ürnleri ile beslenmedikleri için B12 eksikliği geliştirme riski altında bulunurlar.

B Kompleks Vitaminin Faydaları

Stresi Azaltabilir ve Ruh Halinizi Artırabilir: B kompleks vitaminleri genellikle yorgunluğu azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için kullanılır. Bazı araştırmalar, B-kompleks vitaminlerinin moralinizi yükseltebileceğini ve bilişsel performansınızı artırabileceğini göstermektedir.

Genç yetişkinlerde yapılan bir başka çalışma, 90 gün boyunca yüksek düzeyde B-kompleks vitaminleri içeren bir takviyenin stresi ve zihinsel yorgunluğu azaltığını göstermiştir.

Anksiyete veya Depresyon Belirtilerini Azaltabilir: B kompleksi vitamin takviyeleri zihinsel sağlık sorunlarının tedavisi olmasa da, depresyon veya anksiyete semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Depresyonu olan 60 yetişkinde yapılan bir araştırma, 60 gün boyunca bir B-kompleks vitamini ile yapılan tedavinin, depresyon ve anksiyete semptomlarında önemli iyileşmelere yol açtığını göstermiştir. B vitaminleri ayrıca antidepresan ilaçlarla birlikte verildiğinde tedavi yanıtını artırabilir.

KISACA BİLMENİZ GEREKENLER

Hamile kadınlar, yaşı ilerlemiş yetişkinler, veganlar ve belirli tıbbi sorunları olanlar, B kompleksi takviyesi almaktan fayda görebilir.

Bu takviyeleri almak ayrıca ruh halini, bilişsel işlevi ve depresyon semptomlarını iyileştirebilir.

B kompleksi takviyesi almanın sağlığınıza fayda sağlayıp sağlamayacağından emin değilseniz, sizin için doğru seçim olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için doktorunuzla konuşun.

Özlem IŞIK
Bigjoy Sports Multibig

Bigjoy Sports Multibig 90 Kapsül

420,00 TL

DETAYLI İNCELE