Sıkça Sorulan Sorular

BIGJOY® yeni bir marka mı?
Türkiye’de uzun süredir protein barları ile tanınan, hatta yenilikçi ürünlerimizle protein bar denince akla ilk gelen markayız. Geçtiğimiz bir kaç sene içerisinde sporcu besinleri ve fonksiyonel gıdalar alanında da ürün gamımızı hızla genişlettik.

BIGJOY® ürünlerinin menşei neresi?
Ürünlerimizin hammaddesi Almanya, Hollanda vs gibi farklı ülkelerde üretiliyor, bazı ürünler üretildikleri yerde, bazıları ise ülkemizde Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği ve gerekli ISO sertifikalara sahip tesislerde paketleniyor.

BIGJOY® hangi ülkenin markası?
%100 Türk markasıyız. BIGJOY®, 1996 yılından beri sporcu besinleri ve vitamin pazarında faaliyet gösteren, sektörün öncüsü konumundaki Farmatek markasıdır. Bu yüzden Türkiye pazarının ihtiyaçlarını en iyi bilen ve bu ihtiyaçlara en iyi cevap veren firmayız.

Ürünleriniz yüksek protein içeriyor. Peki protein kaynağı nedir?
Her ürünümüz, yüksek kalitede hammadde kullanarak özel olarak formüle edilmiştir ve içerikleri birbirinden farklıdır. Protein kaynağı olarak en başta whey (peynir altı suyu) proteini kullanıyoruz. Ayrıca bazı ürünlerimizde kazein proteini (süt proteini) ve bitkisel kaynaklı proteinler de kullanılmaktadır.

Fıstık ezmesi neden damağa yapışıyor?
Bunun bilimsel bir açıklaması var. Fıstık ezmesi yoğun miktarda fıstık yağı içerir. Yağ ve su birbiri ile karışmaz. Bu yüzden ağzınızın içindeki tükürük (suda oluşur) çiğneme sırasında görevini yeterince yapamaz ve fıstık ezmesini parçalayamaz.

Fıstık ezmesini yüksek oranda protein içerir. Ayrıca içindeki su oranı son derece düşüktür; sadece %2 oranında su bulunur. Karşılaştırma yapmak için dikkat çekici bir bilgi verelim; kurutulmuş etteki su oranı, kurutulmuş olmasına rağmen %23’tür. Hem proteinin yarattığı osmotik basınç hem de su miktarının az olması sebebi ile fıstık ezmesi ağzınızdaki suyu emer ve damağınıza yapışma olasılığı artar. Bir fıstık ezmesinin içinde protein miktarı ne kadar fazla ise, yapışkanlığı da o kadar artar. 

Fıstık ezmesinin yapısı da, damağınıza yapışmasına katkıda bulunur. Kaygan ve yumuşak dokusu damağınızda vakum etkisi yapar. İçinde fıstık ezmesi parçalarını bulunan “chunky” türleri daha az kremsi olduğu için daha az yapışır.

BIGJOY® ürünleri nerede satılıyor? 
En başta Macro Center ve Migros gibi süpermarketlerde, supplement satan tüm site ve mağazalarda ürünlerimize ulaşabilirsiniz. Ürünlerimizin satıldığı süpermarketlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Whey proteinde protein ve amino asitlerin toplamı neden gramajdan daha yüksek çıkıyor? 
Besin bilgilerinde, whey proteinin kendisinden gelen ve ürünü zenginleştirmek için ilave olarak eklenen amino asit, kreatin ve glutamin vs. değerleri belirtilir. Bu yüzden hepsini toplayınca, ürünün gramajından daha yüksek bir değer çıkıyor gibi görünür. Bunu ham madde kalitesinin bir göstergesi olarak değerlendirebilirsiniz. Mesela bir ürünün 1 ölçeği 26 gram protein içerebilir ama kaynağı zayıf olduğu için hiç BCAA ya da glutamin içermeyebilir. Bigwhey'de ise 1 ölçek whey proteini aldığınızda, içinden  eklenmiş ve ham madenin kendisinden gelen toplam 8.1 gram BCAA almış olursunuz.  

Yüksek proteinli ürünleri kimler kullanabilir?
Uzmanlar, sağlıklı yaşamak isteyen herkese protein açısından zengin bir beslenme planı izlemeyi tavsiye etmektedir.

Spor yapanlar
Proteine en çok ihtiyaç duyanlar aktif yaşayan ve düzenli olarak spor yapanlardır. Uzmanlar kas kütlenizi artırmak için vücut ağırlığı başına 1.5-2g protein almanızı önerir. Bu da 80 kilogram ağırlığında bir birey için 120-160 gram protein eder. BIGJOY® ürünleri, protein ihtiyacınızı en kolay ve en lezzetli şekilde karşılayabileceğiniz alternatiftir.

Beslenmesine dikkat edenler ve düşük kalorili beslenenler
Proteinin tokluk hissini güçlendirdiği ve bir sonraki öğünde yeme ihtiyacını azalttığı tüm uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yani günlük hayatta protein açısından ne kadar zengin beslenirseniz, gün boyunca dizginlenemeyen açık ve tatlı krizleri ile atıştırma nöbetlerinin o kadar kolay önüne geçer, kilo kontrolü sağlarsınız. Proteinin bir diğer faydası da kas oluşumunu hızlandırmasıdır. Kas hacminiz ne kadar artarsa, metabolizmanız o kadar hızlanır. Daha fazla kalori yakmaya başlarsınız.

40 yaş üzeri
İlerleyen yaşlarda metabolizmanın yavaşlaması ile beraber kas kaybı yaşanır. Uzmanlar 40 yaşından sonra vücudunuzun her 10 yılda yüzde 5 yavaşladığını ve her yıl ortalama ağırlığınızın yüzde 1-2’si kadar kas kaybedildiğini belirtiyor. Bu kas kayıpları eğer telafi edilmezse, ilerleyen yaşlarda halsizlik ve güçsüzlük yaşanmaya başlanır. Ayrıca kas kaybı, kilo vermekte güçlük yaşamaya sebep olur.

Ofis Çalışanları
Ofis çalışanları, büyük bir iştahla yenilen öğle yemekleri sonrasında bastıran uyku haline karşı gelememektedir. Bu da öğle yemeklerinden sonraki saatlerde konsantrasyon eksikliğine ve iş performansının düşmesine yol açar. Uzmanlar, yemekten sonra yorgunluk ve uyku halini önlemek için protein açısından zengin öğünler tüketmenizi önermektedir.

Çocuklar
Çocuklarda büyümenin devam etmesi sebebiyle protein gereksinimi fazladır. Proteinin eksik alınması çocuklarda büyümeyi ve zihinsel gelişimi engelleyebilir.

Ayrıca yüksek karbonhidrat düşük protein ile beslenen çocuklarda, özellikle öğleden sonraları okul performanslarında düşme görülmektedir. Protein açısından zengin  alternatifler sunan BIGJOY® ürünleri, lezzeti ile çocukların, besleyiciliği anne ve babaların gözdesidir.