KOMBİNASYONLAR
KAMPANYALAR
Daha Fazla Testosteron için Gereken EN UCUZ 3 Besin Takviyesi

Daha Fazla Testosteron için Gereken EN UCUZ 3 Besin Takviyesi

Düzenli ağırlık antrenmanları tamam. Beslenme düzeniniz olabilecek en iyi seviyede. Ancak hala istediğiniz formu yakalayamadınız mı? Ayna karşısında mutsuz musunuz? O zaman geriye bir potansiyel suçlu kalıyor: Düşük testosteron hormonu seviyesi!

Testosteron hormonunun kas gelişimi üzerindeki etkisi yadsınamaz. Testosteron kas gelişimini destekleyen bir hormondur ve eksikliği halinde dilediğiniz güçlü kaslara ulaşmak bir hayli zor olabilir. Gelin testosteron artıran üç desteğe beraber bakalım. Tabi öncesinde ufak bir hatırlatma; bu destekleri almak için spor yapmanız şart değil. Testosteron seviyesini yükseltmek isteyen herkes beslenme düzenine aşağıdaki 3 desteği ekleyebilir.

1. D Vitamini                                      
Spor için enerjiye ihtiyacınız varsa bunu D vitamini ile sağlayabilirsiniz. D vitamini eksikliği günümüzde pek çok kişinin ortak şikayetleri arasındadır. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda, her geçen gün daha fazla hastalığın nedeninin zayıf kemikler ve kaslar olduğunu bize haber vermektedir. D vitamini eksikliği sporcular için daha da büyük bir problem haline gelebilir. Çünkü D vitamini eksikliği testosteron seviyenizi kötü yönde etkiler.

Asıl nedeni bilinmemekle birlikte yüksek D vitamini seviyesi yüksek testosteron seviyesiyle ilişkilidir. Yapılan bir araştırmada, dört hafta boyunca güç antrenmanı yapıp D vitamini takviyesi alan deneklerin güç üretiminin plasebo (etkisiz madde) grubuna göre daha fazla olduğu görülmüştür.

Nasıl kullanmalı: Günde 1000-2000 IU D3 vitaminini yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

2. Kafein
Kas yapan yiyecekler ile kas yapan bir beslenme programı oluşturmak işinizi kolaylaştırır. Peki kas yapan içecekler hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Dolaylı bir şekilde kas yapan içeceklerin başında kahve ve enerji içecekleri gelir. Sporcular ve adrenalin bağımlıları için kafein, yeri doldurulamaz bir performans artırıcıdır. Kafein tükettiğiniz gecelerin uykusuz geçme nedeni de sağladığı bu enerjidir. Kafein enerji vermenin yanı sıra egzersizle birlikte tüketildiğinde testosteron seviyesini arttırır. Yapılan bir çalışmada Yeni Zelandalı araştırmacılar, güç antrenmanından bir saat önce profesyonel sporculara farklı oranlarda kahve (kafein kaynağı) verdiler ve antrenman sırasında testosteron seviyesinin yüzde 21’e kadar arttığını gözlemlediler. Kahve ve testosteron hormonu arasındaki bir bağlantı olması, sanırız kahve bağımlılarının bir hayli hoşuna gitmiştir.  

Nasıl kullanmalı: Yağ yakımı için dört saatte bir 100-300 mg alın. Zihinsel aktiviteyi ve dikkati geliştirmek için her 3-4 saatte bir 100-200 mg alın. Güç ve dayanıklılık için antrenmandan bir saat önce 200-400 mg alabilirsiniz.

3. DHA
Güçlü kaslar için kullanmanız gereken bir diğer besin takviyesi ise “docosahexaenoic acid” yani kısaca DHA’dır. Balık yağında bulunan bu temel yağ, hücrelerinizin dış duvarını oluşturur ve bir araştırmaya göre vücudun adrenalini daha etkili kullanabilmesine de yardımcı olabilmektedir. DHA ayrıca kas liflerinin daha hızlı kasılmasına yardım ederek gücünüzü artırır.

Nasıl kullanmalı: Günde 2-3 kez 1 gram balık yağı ya da 500-1000 mg DHA’yı iki seferde alabilirsiniz.

4. BONUS
Bazı minerallerin seviyesinin düşük olması da testosteron seviyesini etkilemektedir. Selçuk Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırmaya göre kalsiyum, çinko ve magnezyum mikro besinleri ayrı ayrı olarak dengeli bir diyetle birlikte alındıkları zaman testosteron seviyesini arttırmaktadırlar. Günde öğünlerinizle birlikte 1000 mg kalsiyum alın. ZMA takviyesi 30 mg çinko, 450 mg manezyum aspartat ve 11 mg B6 vitamini içerir. ZMA’yı yatmadan önce aç karnına için.  

eren erentay
Bigjoy Sports Tribulus GROW

Bigjoy Sports Tribulus GROW 120 Tablet

400,00 TL

DETAYLI İNCELE
Bigjoy Sports Caffeine Plus

Bigjoy Sports Caffeine Plus 100 Kapsül

330,00 TL

DETAYLI İNCELE
Bigjoy Sports Argimax

Bigjoy Sports Argimax 120 Kapsül

380,00 TL

DETAYLI İNCELE
Bigjoy Sports ZMA

Bigjoy Sports ZMA 120 Kapsül

260,00 TL

DETAYLI İNCELE